پرسش و پاسخ

سوال: از اولین سوال هایی که در بحث نوازندگی و شروع آن همواره مطرح بوده، توجه به این موضوع است که شکل درست و علمی گرفتن ساز چه اندازه با فیزیک جسم کلی انسان و در عین حال راحتی آن ارتباط دارد؟

پاسخ: برخلاف تصور اغلب هنرجویان مبتدی، که شکل درست گرفتن ساز را کاری دشوار و نامتعارف با فیزیک و قابلیت جسم خود می دانند و در برابر آن احساس ضعف می کنند، آنچه که در این حرکت (برای هر ساز) وجود دارد، راحتی مطلق جسم برای ایجاد ممکن ترین صدای مطلوب ساز است. و حال اینکه برخی نوازندگان حتی قدیمی ترین آنها عادت کرده اند که در سال های طولانی ساز را در حالت دشواری بنوازند.

استاد علیزاده در پاسخ به این سئوال که حرکت صحیح دست راست در نوازندگی تار چگونه حرکتی است پاسخ می دهند؛ «حالت عادی آویخته دست از کتف (آنگونه که کنار بدن قرار می گیرد) از آرنج خم شده و بر روی کاسه ساز قرار می گیرد.» این پاسخ استاد، راهنمای بزرگی برای نگاهی جامع به مسائل مربوط به این بحث است.

اما نکته مهم این بحث؛ به آنجایی مربوط می شود که نگاه بیرون از گود به موسیقی و نوازندگی و تصورهای مخصوص به هر فرد از این موضوع باعث می شود که هر کس برای خود تصوری از شکل دست بر ساز و یا قرار دادن ساز در معرض نواختن، داشته باشد. (اکبر یاوریان)

ورود یا عضویت

برای دانلود فیلم های آموزشی و عضو شدن در انجمن موسیقی سایت نیاز است تا فرم عضویت را تکمیل کنید :

مشاوره(ارسال پرسش)

سعی ما بر آن است که برای سوال های متنوع و مختلف شما در زمینه ی موسیقی، اعم از تاریخ موسیقی، تئوری موسیقی، ردیف و ردیف شناسی، انتخاب ساز، نحوه ی شروع آموزش و... پاسخ رضایت بخشی ارائه کرده و در این راه به شما عزیزان کمک نماییم. برای این مقصود علاوه بر تماس و رابطه ی مستقیم با استاد یاوریان، از دیگر موسیقی دانان و پژوهندگان برگزیده ی کشورمان نیز بهره خواهیم برد و در صورت لزوم از منابع مکتوب استفاده کرده و یا منبع مورد نظر را به شما معرفی خواهیم کرد. همکاری و همیاری با علاقه مندان مهم ترین موردی است که از طرف استاد یاوریان به ما توصیه شده است. ما هم در این راستا از شما سروران گرامی درخواست راهنمایی و همکاری داریم. برای این منظور فرم زیر ارائه شده تا شما همراهان مهربان سئوال ها و یا پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید:

فرم مشاوره (ارسال پرسش)

عضویت در خبرنامه

این سایت با مطالب ویژه و پیوست های قابل دانلود بروز می شود. با عضویت در خبرنامه، سعی بر این است که شما را از هر بروز رسانی آگاه کنیم :