مختصـری از تاریخ کهن موسیقی لرستان

لرستانداده هاي باستان شناسي ،در كنار برخي آداب ،سنن و واژه هاي بجا مانده از گذشته ي تاريخ فلات ايران و سرزمين هاي همجوار و مرتبط ،تنها دستاويز و راهنماي ورود به تاريكي هاي پر پيچ وخم تاريخ اين سرزمين است. يقينا"براي بررسي پيشينه ي موسيقي بازماندگان اقوام كهني چون كاسي ها (ساكنين لرستان كنوني )نيز تنها همين شيوه راه گشا خواهد بود.اما حقيقت امر اين است كه تاكنون بطور كلي نه كاوش چشم گير وپي گير علمي وگسترده ي باستانشناسي صورت پذيرفته ونه آراء به نسبت قاطع زبانشناسي ارائه شده است .(مجموع گزارش هاي باستانشناسي در طي دو قرن اخير حكايت  از آن دارد كه در آغاز به بهانه نا امني منطقه امكان كاوش وجود نداشته ،حال بايد پرسيد اينك كه قريب يك قرن از امن شدن منطقه گذشته است چرا در اين همه نقاط مستعد كاوش اقدامات مفيد و جامع باستان شناسي صورت نمي گيرد.)

در اين ميان سرزمين لرستان بعنوان كهن ترين مأمن تاريخي فلات ايران بيش از ساير نقاط مورد بي توجهي وبي مهري قرار داشته است.  اين در حالي است كه عموم پژوهشگران همواره بر اهميت تاريخ ، فرهنگ مردم لرستان ( به عنوان شعبه اي اصيل و بكر از اقوام آريايي) در روند شكل گيري تاريخ تمدن كهن وباستاني ايران و بلكه جهان اذعان دارند .در همين راستا گاه به صورت گزينشي ويا به طور مختصر رد پاي كاسي هاي را در اعماق فرهنگ وتمدن بين النهرين كاويده ،اما از جايگاه وپايگاه اصلي آنان  (لرستان ) مطلب چندان روشن و رهگشايي بدست نداده اند .( گرچه اعتقاد كلي بر آن بود كه دوره ي اقتدار كاسيت ها از تاريك ترين ادوار تاريخ بين النهرين است.)

ورود یا عضویت

برای دانلود فیلم های آموزشی و عضو شدن در انجمن موسیقی سایت نیاز است تا فرم عضویت را تکمیل کنید :

مشاوره(ارسال پرسش)

سعی ما بر آن است که برای سوال های متنوع و مختلف شما در زمینه ی موسیقی، اعم از تاریخ موسیقی، تئوری موسیقی، ردیف و ردیف شناسی، انتخاب ساز، نحوه ی شروع آموزش و... پاسخ رضایت بخشی ارائه کرده و در این راه به شما عزیزان کمک نماییم. برای این مقصود علاوه بر تماس و رابطه ی مستقیم با استاد یاوریان، از دیگر موسیقی دانان و پژوهندگان برگزیده ی کشورمان نیز بهره خواهیم برد و در صورت لزوم از منابع مکتوب استفاده کرده و یا منبع مورد نظر را به شما معرفی خواهیم کرد. همکاری و همیاری با علاقه مندان مهم ترین موردی است که از طرف استاد یاوریان به ما توصیه شده است. ما هم در این راستا از شما سروران گرامی درخواست راهنمایی و همکاری داریم. برای این منظور فرم زیر ارائه شده تا شما همراهان مهربان سئوال ها و یا پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید:

فرم مشاوره (ارسال پرسش)

عضویت در خبرنامه

این سایت با مطالب ویژه و پیوست های قابل دانلود بروز می شود. با عضویت در خبرنامه، سعی بر این است که شما را از هر بروز رسانی آگاه کنیم :