دقت در نواختن

چرا نواختن با این همه نادرستی همراه است؟
 تا حد زیادی علت تردید ذهنی است...
ساده ترین قطعه خود را برداشته و با سرعت عادی بنوازید. ذهن خود را متوجه آن نگه دارید, نادرستی و بی دقتی از میان می رود. با این همه اگر قطعه ایی دشوارتر را بردارید و آن را تا حدی سریع تر از حد توانایی خود بنوازید, بی دقتی و خطا فورا ظاهر می شود. راز این مسئله در همین است.
آهسته نواختن به اراده ایی قوی نیاز دارد. آسان میتوان به خواسته های خود بال و پر داد تا ما را به سریع تر نواختن بکشانند و با خود ببرند.
هنرجو تنها به. کمک کار سخت باید آرام تمرین کند و سپس آرام آرام به سرعت خود بیافزاید و نهایتا نباید با سرعتی به اجرا بپردازد که به آشفتگی در ذهن و انگشتان می انجامد. برای سرعت هیچ حدی وجود ندارد به شرط آن که بتوانیم درست بنوازیم.
یک آزمون خوب برای دقت آن است که ببینید آیا می توانید یک قطعه را در هر سرعتی بنوازید. معمولا اجرای یک اثر با سرعتی متوسط از اجرای آن با سرعت بالا سخت تر است. مترونوم وسیله خوبی برای آزمون سرعت است. ابتدا به آرامی نواختنِ با آن را شروع کنید و کم کم سرعت را با تکرار فراوان بالا ببرید. سعی کنید همین را بدون مترونوم نیز انجام دهید. هنر جو باید حس تمپو را در خود پدید آورد. در واقع آثار موسیقی در کل با تمپوهای متفاوتی شناخته می شوند. هنرجو باید یاد بگیرد تقریبا به طور غریزی سرعت موومان های مختلف یک سونات بتهوون, نوکتورن های شوپن یا شبانه های شومان را دریابد. البته بی شک میان تمپوهای انتخابی افراد تفاوت هایی وجود دارد اما تمپو های اغراق آمیز ( چه بسیار تند و چه بسیار کند ) در میان شایع ترین اشکالِ بی دقتی جای می گیرند...

تمرکز در هنگام تمرین و نوازندگی

معمولاً در هنگام تمرین و نوازندگی، افکاری به ذهن شما خطور می کنند که باعث می شوند تمرکز خود را از دست بدهید و دچار اشتباه شوید. این اندیشه های مزاحم، اغلب به طور ناگهانی پدیدار می شوند و به شدت نوازندگی شما را تحت الشعاع خود قرار می دهند.
یکی از راه هایی که می توانید بر این افکار غلبه کنید، تمرین «ذهن فعال» است.

فواید نواختن موسیقی

1- دروس موسیقی نسبت به دروس کامپیوتر بسیار سودمندتر هستند و می توانند مهارت های استدلالی موردنیاز در کودکان برای یادگیری علوم و ریاضیات را بهبود بخشند. (ژورنال نورولوژیک- فوریه 1997)

2- فعالیت مغز افرادی که موسیقی می نوازند هنگام انجام فعالیت های فکری نظیر شطرنج، علوم، ریاضیات و مهندسی 34% بیشتر از افراد عادی است. (دانشگاه کالیفرنیا، Irvin study)

3- یادگیری موسیقی قبل از سن 7 سالگی به فرآیند شکل گیری ارتباطات بخش های حرکتی و احساسی مغز کمک می کند. (مطالعات دانشگاه کنکوردیا)

تأثیرات موسیقی بر رشد فکر و ذهن و سلامت انسان

در مغز نوازندگان سازهای زهی و پیانو بخش هایی که مسئول کنترل حرکات دست هستند 40 درصد رشد بیشتری دارند. همچنین جسم پینه ای مغز نوازندگانی که قبل از سن 7 سالگی شروع به فراگیری ساز نموده اند بزرگ تر از سایرین است. از این رو بین دو نیم کره و بخش های مختلف مغز آنان ارتباط و هماهنگی بیشتر و بهتری برقرار می شود.

هر یک از دو نیم کره مغز وظایف متفاوتی بر عهده دارد. نیم کره چپ مسئول تجزیه و تحلیل مسائل و مرکز تعلیم است و نیم کره راست احساسات، تخیلات و قدرت ابتکار را هدایت می کند. برای استفاده از کل پتانسیل مغز می بایست هر دو نیم کره با هم هماهنگ باشند.

انتخاب ساز

فرا گرفتن هنر نوازندگی با انتخاب نوع ساز آغاز می گردد و اگر این انتخاب در دوران کودکی اتفاق افتد، ساز از اولین خاطرات نوازنده می گردد و در پایان نیز، یادگار بجای مانده از نوازنده، ساز و اجراهای اوست.

انتخاب نوع ساز، نخستین و در عین حال، مهمترین مسئله ای است که یک فرد دوستدار نوازندگی با آن روبرو می گردد چرا که بسیار اتفاق می افتد که پس از مدتی هنرجو احساس دل زدگی از انتخاب خود پیدا کرده و نوازندگی را رها می کند. زیرا در زمان انتخاب، او به علت نداشتن اطلاعات کافی نتوانسته انتخاب صحیحی در این زمینه انجام دهد.

بشر در طول تاریخ برای هنر نوع سلیقه، تفکر، طبیعت و احساس خود، سازی را آفریده است و امروز ما می توانیم با آگاهی کامل، سازی را که جوابگوی احتیاجات مختلف موسیقایی ما می باشد انتخاب کنیم.

فواید نوازندگی

نواختن موسیقی: 10 فایده برای مغز

نواختن ساز مزایای بسیاری دارد و می تواند باعث انرژی بخشی به شما و اطرافیانتان گردد. در این مقاله به 10 مورد از این فواید پرداخته ایم.

1- افزایش ظرفیت حافظه

تحقیقات نشان داده است که نواختن موسیقی و نیز گوش دادن به آن باعث تحریک مغز و افزایش ظرفیت آن می شود. در یک آزمایش، به 22 کودک بین سه الی چهار و نیم سال، درس های کیبورد و یا آواز داده شد. در سوی دیگر، به گروهی 15 نفره نیز هیچ درس موسیقی ارائه نشد. هر دو گروه در یک کلاس پیش دبستانی قرار گرفتند. نتایج نشان داد، کودکانی که در کلاس های هفتگی کیبورد شرکت می کردند، 34 درصد بهتر از سایرین در کسب مهارت های ماندگار عمل کردند.

بنابر مقاله ای که در مجله آنلاین تلگراف منتشر شده است، «تحقیقات اخیر نشان می دهد که نواختن منظم یک ساز باعث تغییر شکل و قدرت مغز شده و می توان از آن برای بهبود مهارت های شناختی افراد استفاده کرد.» همچنین تحقیقات نشان داده است که نواختن منظم موسیقی باعث بهبود مهارت در استفاده از دستان، شنوایی، ذخیره اطلاعات صوتی در ذهن و حافظه در افراد می شود. همچنین این کار می تواند به اندازه 7 نمره، آی کیوی افراد را بهبود بخشد.

2- بهبود دادن مدیریت زمان و مهارت های سازماندهی

یادگیری نواختن یک ساز نیازمند تمرین منظم و سازماندهی می باشد و یک موسیقیدان خوب می داند که کیفیت زمان تمرین از کمیت آن مهم تر است. یک نوازنده برای این که بتواند سریعتر پیشرفت کند، خواهد آموخت که چگونه زمان خود را سامان دهد و از زمان خود به شکل بهینه استفاده نماید.

لذت نوازندگی

لذت بردن از نوازندگی تنها برای نوازندگان عالی و سطوح بالا نیست. از اولین درس نوازندگی می توانید از آن لذت ببرید. حتی از نواختن تنها یک نت، تنها تمام وجود خود را معطوف کنید که بهترین و زلال ترین صدا را از همان یک نت ایجاد کنید. آن گاه شما با نواختن حتی یک نت نوازنده اید. و آن می تواند در درون شما اثر کند.

نکات حیاتی برای هنرجویان موسیقی

  • هیج گاه ساز موسیقی خود را از روی بی حوصلگی ننواز. همیشه قطعه موسیقی را تا آخر و با احساس تر و تازه بنواز و هیچ گاه در نیمه راه رها مکن.
  • کش دادن و عجله، هر دو نواقص یکسان و بزرگی هستند.
  • به آن بیاندیش که قطعات آسان را درست و خوب اجرا کنی، این کار بهتر از آن است که قطعات دشوار را در حد متوسط بنوازی.
  • دقت کن که باید مراحل پیشرفت را پله پله طی کنی.

ورود یا عضویت

برای دانلود فیلم های آموزشی و عضو شدن در انجمن موسیقی سایت نیاز است تا فرم عضویت را تکمیل کنید :

مشاوره(ارسال پرسش)

سعی ما بر آن است که برای سوال های متنوع و مختلف شما در زمینه ی موسیقی، اعم از تاریخ موسیقی، تئوری موسیقی، ردیف و ردیف شناسی، انتخاب ساز، نحوه ی شروع آموزش و... پاسخ رضایت بخشی ارائه کرده و در این راه به شما عزیزان کمک نماییم. برای این مقصود علاوه بر تماس و رابطه ی مستقیم با استاد یاوریان، از دیگر موسیقی دانان و پژوهندگان برگزیده ی کشورمان نیز بهره خواهیم برد و در صورت لزوم از منابع مکتوب استفاده کرده و یا منبع مورد نظر را به شما معرفی خواهیم کرد. همکاری و همیاری با علاقه مندان مهم ترین موردی است که از طرف استاد یاوریان به ما توصیه شده است. ما هم در این راستا از شما سروران گرامی درخواست راهنمایی و همکاری داریم. برای این منظور فرم زیر ارائه شده تا شما همراهان مهربان سئوال ها و یا پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید:

فرم مشاوره (ارسال پرسش)

عضویت در خبرنامه

این سایت با مطالب ویژه و پیوست های قابل دانلود بروز می شود. با عضویت در خبرنامه، سعی بر این است که شما را از هر بروز رسانی آگاه کنیم :