دقت در نواختن

چرا نواختن با این همه نادرستی همراه است؟
 تا حد زیادی علت تردید ذهنی است...
ساده ترین قطعه خود را برداشته و با سرعت عادی بنوازید. ذهن خود را متوجه آن نگه دارید, نادرستی و بی دقتی از میان می رود. با این همه اگر قطعه ایی دشوارتر را بردارید و آن را تا حدی سریع تر از حد توانایی خود بنوازید, بی دقتی و خطا فورا ظاهر می شود. راز این مسئله در همین است.
آهسته نواختن به اراده ایی قوی نیاز دارد. آسان میتوان به خواسته های خود بال و پر داد تا ما را به سریع تر نواختن بکشانند و با خود ببرند.
هنرجو تنها به. کمک کار سخت باید آرام تمرین کند و سپس آرام آرام به سرعت خود بیافزاید و نهایتا نباید با سرعتی به اجرا بپردازد که به آشفتگی در ذهن و انگشتان می انجامد. برای سرعت هیچ حدی وجود ندارد به شرط آن که بتوانیم درست بنوازیم.
یک آزمون خوب برای دقت آن است که ببینید آیا می توانید یک قطعه را در هر سرعتی بنوازید. معمولا اجرای یک اثر با سرعتی متوسط از اجرای آن با سرعت بالا سخت تر است. مترونوم وسیله خوبی برای آزمون سرعت است. ابتدا به آرامی نواختنِ با آن را شروع کنید و کم کم سرعت را با تکرار فراوان بالا ببرید. سعی کنید همین را بدون مترونوم نیز انجام دهید. هنر جو باید حس تمپو را در خود پدید آورد. در واقع آثار موسیقی در کل با تمپوهای متفاوتی شناخته می شوند. هنرجو باید یاد بگیرد تقریبا به طور غریزی سرعت موومان های مختلف یک سونات بتهوون, نوکتورن های شوپن یا شبانه های شومان را دریابد. البته بی شک میان تمپوهای انتخابی افراد تفاوت هایی وجود دارد اما تمپو های اغراق آمیز ( چه بسیار تند و چه بسیار کند ) در میان شایع ترین اشکالِ بی دقتی جای می گیرند...

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ورود یا عضویت

برای دانلود فیلم های آموزشی و عضو شدن در انجمن موسیقی سایت نیاز است تا فرم عضویت را تکمیل کنید :

مشاوره(ارسال پرسش)

سعی ما بر آن است که برای سوال های متنوع و مختلف شما در زمینه ی موسیقی، اعم از تاریخ موسیقی، تئوری موسیقی، ردیف و ردیف شناسی، انتخاب ساز، نحوه ی شروع آموزش و... پاسخ رضایت بخشی ارائه کرده و در این راه به شما عزیزان کمک نماییم. برای این مقصود علاوه بر تماس و رابطه ی مستقیم با استاد یاوریان، از دیگر موسیقی دانان و پژوهندگان برگزیده ی کشورمان نیز بهره خواهیم برد و در صورت لزوم از منابع مکتوب استفاده کرده و یا منبع مورد نظر را به شما معرفی خواهیم کرد. همکاری و همیاری با علاقه مندان مهم ترین موردی است که از طرف استاد یاوریان به ما توصیه شده است. ما هم در این راستا از شما سروران گرامی درخواست راهنمایی و همکاری داریم. برای این منظور فرم زیر ارائه شده تا شما همراهان مهربان سئوال ها و یا پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید:

فرم مشاوره (ارسال پرسش)

عضویت در خبرنامه

این سایت با مطالب ویژه و پیوست های قابل دانلود بروز می شود. با عضویت در خبرنامه، سعی بر این است که شما را از هر بروز رسانی آگاه کنیم :